Úvodní stránka Fóra MOR Czechoslovak Pokec Jaké PC na hry Odpověď na: Jaké PC na hry

Terablick
Účastník

“„ale já osobně preferuju Corsair,“ To mnoho lidí, a je to dáno tím, že ty verze hyper x fury měli nějaký problémy a hodně lidí to řešilo na TomsHardware.” – I já jsem měl dvakrát velké problémy s Hyper X (2x se odporoučely, jednou bez varování, podruhé postupně), i když už je to dýl, a od té doby jedu na Corsair Vengeance a s těma nebyl problém nikdy žádnej 🙂

Sluchátka mám taky USB, s externí zvukovkou, což mi maximálně vyhovuje (jsou to dva zcela oddělené systémy, které se netlučou (u hodin jsou po připojení dva nezávislé jezdce nastavení hlasitosti), a pro mě i jediná možnost jak autodetekcí ztlumit repráky když připojím sluchátka – přední panel na case mi nefunguje a zadní neumí autodetekci, takže repráky neztlumí). Sluchátka jsou super, směrově i zvukově, jen já jsem odjakživa dost hluchej, ale za to sluchátka nemůžou. Jde o Creative Sound Blaster Tactic 3D Alpha. Prakticky ty samé má i Tomas, a chválí si je taky 🙂 Jen on má bezdrátové, což jsem chtěl taky, ale stojí kolem 2-2,5 tisíce, a to mi přišlo přecijen moc. Moje stály jen asi 1350. Prodávají i verzi za necelou tisícovku, která má ale jeden společný jack pro mic i sluchátka, takže je nelze použít bez přiložené externí zvukovky, a mají klasický kulatý kabel, kterého se ze zkušenosti bojím že se postupně “ulomí”. Mikrofon je vyměnitelný (odnímatelný), stejně jako externí zvukovka (sluchátka mají pozlacené jacky – ty se strčí buď do té externí zvukovky, nebo klasicky rovnou do case, takže externí zvukovka se nemusí použít). Kabel je plochý, velmi tenký a pružný, a překvapivě velmi odolný, vůbec se nezamotává, je poměrně dlouhý, a je na něm ovládání hlasitosti a vypínač mikrofonu a klip na připevnění na triko. Ten funguje výborně jako ochrana proti poškození kabelu. Drží dost, ale ne moc, takže když člověk za kabel omylem zatáhne, klip sklouzne a kabel se nepoškodí. To býval u mě největší problém – nejčastěji se kabel poškodil přímo u sluchátek a byl konec. Mikrofon je na plně tvarovatelné tyčce, což je opět výhoda (na minulých jsem měl plastové rameno a to je na houby). Sluchátka vůbec netlačí (jsou první co mi opravdu nevadí ani mnoho hodin na hlavě a nebolí mě z nich uši – včera jsme hráli 12 hodin v kuse a úplně v pohodě), a velmi pružný plastový oblouk, který toho dost snese a nemá sklony nějak praskat nebo se jinak poškodit. Je vystlaný zespodu vrstvou měkkého asi molitanu, potaženého kvalitní koženkou (po skoro roce nenese známky jakéhokoliv opotřebení, stejně jako koženka co dosedá na uši), a má velký rozsah nastavení velikost hlavy. Za mě naprostá spokojenost a nejlepší sluchátka co jsem kdy měl 🙂 Ze stránek výrobce k nim lze stáhnout software na úpravu zvuku, grafický equalizer, voice changer, ukládání profilů nastavení s přednastavenými profily pro hry, hudbu, filmy atd, a dalšími funkcemi (sluchátka ale fungují perfektně i bez něj a bez nutnosti něco nastavovat – na tomhle OS jsem ho už ani neinstaloval).
Klávesnici mám tedy drahou, ale ne proto, že bych jí musel nutně mít. Jen jsem hledal solidní herní klávesnici a makro tlačítkama (G tlačítka) a podsvícením kláves (ale svitem jen písmen, ne zespodu podsvícené klávesy), protože často hraju za šera nebo po tmě, a naskytla se příležitost koupit tuhle bomba klávesnici (Logitech G19) za třetinovou cenu, mírně jetou, ale jako novou 🙂 Jediná nevýhoda je francouzská layout kláves, ale liší se prakticky jen popisky na CAPSLOCKu, a klávesách v bloku kde je HOME/END, INSERT/DELETE a PRTSCR/SCROLLLOCK, takže no problem 🙂 Horší je to u kláves s diakritikou – ty jsou nepopsané (písmena na nich vůbec nejsou, jen speciální znaky, takže jsem se musel naučit po paměti kde je které písmeno :D. Mohl jsem si vybrat z německého a francouzského, a ta německá mi neseděla (měla ještě horší popisky), i když měla větší a barevně odlišené klávesy WSAD, což se hodí, tahle mi seděla víc. Je to samozřejmě zbytečně předražená klávesnice, a za plnou cenu bych jí nekoupil, ale má (alespoň pro mě) své výhody. Např. na display je možné zobrazit popisek ke každé G klávese (co dělá), který si napíšu sám, má kolečko (přesněji váleček) na hlasitost, a hlavně má 12 G kláves plně programovatelných, včetně možnosti uložení 3 nejpoužívanějších profilů přímo do klávesnice (přepínají se tlačítky M1 až M3, včetně možnosti odlišného podsvícení pro každý profil, jak barvy tak intenzity světla a intenzity podsvícení displaye), a další mraky přednastavených a automatických profilů umí sama spouštět pomocí detekce spuštěné hry nebo aplikace (Logitech má vlastní seznam her včetně přednastavených profilů a doplňujících informací na display, kde se může třeba u některých her zobrazovat i minimapa, gear a podobně), a další hry lze manuálně přidat. Ten display toho vůbec umí mraky, včetně základního zobrazení TS (jména lidí v roomce, bohužel ale už ne kdo mluví, a nespolupracuje samozřejmě s TFAR, ani se neumí přepnout do roomky kde je hráč – roomky se musí procházet ručně šipkama u displaye), hodiny (bohužel v základu jen analogové), stopky, odpočet (nastavitelný), atd, ale třeba i přehrávat video z YouTube, prohlížet internet (podobně jako v mobilu nebo televizi, nic extra praktického, s myší to nepracuje, vše se ovládá šipkama a “entrem” vedle displaye), ovládání multimédií (seznam skladeb, aktuální skladba, čas do konce atd), a Aja by jistě vymyslel i jak to využít např. pro minometné výpočty, ale samozřejmě je to jen parádička za vysokou sumu, bez které se člověk bez problému obejde (i když je fajn a hodí se, a v některých hrách toho umí dost zobrazit – v armě bohužel nic :D. Možná časem někdo udělá něco pro A3 – je to open source systém) 🙂 Jediné co mi vadí a nechápu to je, že klávesy pro ovládání displye, tlačítka M1 až M3, diody indikace zaplých ???-LOCK kláves a LEDka napájení klávesnice svítí natvrdo oranžově, bez možnosti změny. Klávesnice jinak umí celé RGB spektrum barev a plynulou regulaci intenzity podsvícení od nuly po 100%, jen těhle pár kláves tam prostě rušivě svítí vždy oranžově. Za tu cenu už tam mohli dát stejnou RGB diodu nebo alespoň možnost změny barvy, případně prostě vypnutí podsvícení jen těhle kláves. Možná se někdy odhodlám a dám tam prostě bílé nebo modré LEDky. A jako hráč bych taky ocenil možnost úplně samostatného nastavení barvy a intenzity podsvícení pro WSAD, případně šipky. Dělají ale i variantu s “hmatovými” WSAD (jsou větší a mají jinou barvu – šedou), takže to je ještě lepší. Bohužel já tuhle verzi nemám, a i když prodávají samostatně těhle 8 samotných kláves i jako doplněk (liší se pak i šipky, ale samozřejmě měnit si je člověk nemusí, protože šipky samozřejmě nahmatá snadno, když jsou mimo všechny ostatní klávesy), stojí asi tisícovku, a to mi za to opravdu nestojí 🙁 Samotné WSAD bych si za 2-3 stovky asi i dokoupil 🙂 Kdyby někdo narazil na G19 na díly, klidně nefunkční, nekompletní a pod, mám zájem (hlavně kdyby měla CZ nebo alespoň EN layout, abych si vyměnil i klávesy s diaktritikou), a kdyby měla tyhle šedé klávesy, tím líp 🙂 Podle mě jde o asi vůbec nejlepší herní klávesnici co kdy kdo udělal. Viděl jsem jich desítky, ale na všech je něco špatně. Buď vypadají jako z pouti, ošklivé plasty, nesmyslné dekorace a tvary, hnusně oranžové klávesy WSAD a podobně, nemluvě o barevném rádoby podsvícení kláves, které je pod klávesama, takže písmena jsou vidět ještě hůř, a svítí to akorát do očí, často vícebarevně najednou, což je hnus), nepraktické nebo úplně chybějící G klávesy, nekvalitní provedení, poruchovost atd… Tahle je prakticky “dokonalá”, až na ty opravdu drobnosti co jsem popsal (některé ale u jiné varianty jsou jinak), a kdyby se doladily detaily, byla by to naprosto geniální klávesnice. Jo, a má na sobě 2x USB 3.0 porty a má externí napájení ze sítě (volitelně lze nahradit druhým USB – je tam možnost volby – trafo nebo USB). Sluchátka a myš mám strčené právě do klávesnice 🙂 Kabely jsou extrémně silné a kvalitní, gumové, a jsou dlouhé 2 metry. K dokonalosti chybí snad už jen interní dobíjecí baterka (akumulátor, jako u notebooku a pod.) s možností odpojit kabely a používat jí jako bezdrátovou 😀
PS: Logitech nabízí i podobnou klávesnici bez dysplaye, za asi třetinovou cenu, ale nevypadá tak dobře, má i méně dalších funkcí (G kláves atd), a je zkrátka levnější proto, že toho míň umí. Ale pro někoho by to asi byla dobrá volba za přijatelnou cenu. Já jí v podstatě původně chtěl koupit a při jejím hledání na netu za lepší cenu jsem narazil na Aukru na tyhle dvě starší G19 za třetinu ceny 🙂