Úvodní stránka Fóra MOR Czechoslovak Pokec Jaké PC na hry Odpověď na: Jaké PC na hry

Terablick
Účastník

Paladin: myš mi sedne do ruky jak se říká jako prdel na hrnec, a makro tlačítka jsou důvodem proč jsem si jí koupil. Je to bomba věc když mám na prostředníčku kompas a “push to talk” (v mém případě mute), a na ukazováčku gear a přepínání zbraní (alternativně tam jde dát něco jiného – třeba GPS, mapa a pod.). Na palci mám k dispozici další 2 tlačítka a další 3 jsou na myši nahoře – ty se obsluhují trochu hůř, ale jde to taky v pohodě 🙂 A právě na ty tvé RPG se tyhle makro tlačítka hodí víc než na co jiného – jak píše Aja, levá ruka obsluhuje 99% a pravá jen 2-3 tlačítka? Proč? U mě pravá obsluhuje 7-10 funkcí, což je v armě mnohem pohodlnější než na klávesnici furt hledat tlačítka :).
G19 má rozměry klasické mechanické klávesnice, a ten “podpůrný” nesmysl vepředu je samozřejmě sundavací a nemám ho tam 🙂 Aby jsi si to mohl srovnat s tvojí, přikládám rozměry – délka cca 49cm, šířka v nejširším místě cca 19cm, na krajích cca 16,5. Display (čistě obrazovka) má rozměry asi krabičky zápalek 🙂 Myš je myslím dělaná i na větší prsty, moje by se tam vešly možná i dva na každé tlačítko 😀 Šířka myši v místě špiček prstů je 6 cm. Já osobně jí držím vlastně asi úplně nesmyslně, ale vyhovuje mi to a perfektně to funguje. Držím jí jakoby mezi dvěma prstama – palcem a prsteníčkem (malíček pomáhá taky, ale víc asi drží prsteníček), jakoby úplně dole, jakoby u stolu nebo podložky (podložky nesnáším a nepoužívám), a prsty tak vlastně neleží na myši ale skoro jakoby na podkladu, a zbylé dva prsty mám nad ní jakoby pokrčené a dotýkaj se jen konečky. Možná proto mi vyhovuje co nejlehčí myš, a všechna závaží tedy vždy vyndavám 🙂 Zápěstí mám položené pevně a hejbu jen kloubem. Vlastně veškerý pohyb myši co dělám se odehrává ve čtverci asi 2×3 centimetry (většinou se “vejdu” do 1×2) 😀
.
Aja: G19 má antighosting na 20 kláves a kvalitní a příjemné mechanické klávesy 🙂 PS2 je přežitek a já osobně bych už klávesnici ani myš na PS2 nechtěl. Nicméně jsou redukce, pro toho kdo by to snad chtěl 🙂 Podsvícení byl požadavek (samozřejmě decentní, především účelové, tedy čitelná písmena ve tmě), a G19 má v tomhle ohledu maximální možnosti – nastavitelné barvy v rozsahu RGB (posuvníky i tabulka), a regulace intenzity 0-100% + profily s různým podsvícením. Další požadavek z mé strany byly G klávesy (makra) abych si nemusel pamatovat a “hledat” spousty dvojklávesových zkratek a podobně. G klávesy jsou vyčleněné mimo a jsou hmatově snadno identifikovatelné – jsou ve třech blocích po 4 (stejně tak jsou po 4 a mimo hlavní blok i F klávesy, což opět pomáhá velmi rychlé orientaci, dokonce i hmatem), takže během hraní se na klávesnici prakticky vůbec nepodívám. Měl jsem asi 15 různých klávesnic v cenách od “drobných” až po cca tisícovku, a všechny stály za houby. Tahle mi sedí jako žádná jiná a osvětlení písmen je dokonale ostré a tak akorát, že neruší a neoslňuje, ale písmena jdou perfektně číst i v naprosté tmě 🙂
Jak jsem už napsal, všechny ty featury navíc jsou v podstatě zbytečné, ale něco se občas “hodí”, když už to tam je 🙂 Obešel bych se ale pohodlně i bez toho 🙂
Pokud jde o cenu, pak kdybych skládal celou sestavu, určitě bych nekupoval drahou myš a klávesnici, a popravdě jsem nikdy celou sestavu takhle neskládal. Před asi 17 lety jsem si koupil (nechal z dílů sestavit) v CZC celou sestavu (svou první), ale od té doby jsem si vždy všechno měnil jen podle potřeby, a od doby co mám tuhle case (asi 8-9 let) měním vždycky jen desku + cpu (desku jen kvůli nutnosti jiné patice), a grafiku. RAMky jsem měnil jen z důvodu poruchy, jinak mám ty samé už ve druhé nebo třetí desce a měnit je hned tak nehodlám, stejně jako desku a cpu – leda v případě poruchy. Klávesnici a myš jsem kupoval zcela samostatně, z výše uvedených důvodů. Měnit je opět už asi dlouho nebudu. Jediné co se tedy doufám změní brzy bude grafická karta. tuhle mám už cca 3 roky a na HD monitor nestačí, což jsem očekával, ale starý monitor odešel, a kupovat cokoliv jiného než HD mi přišlo jako nesmysl. Opět doufám že bude sloužit mnoho let. Ten předchozí jsem měl od roku tuším 2002 :D. Case, chlazení (vodní), ventilátory (pokud neodejdou) a další věci neměním už mnoho let 🙂 DVD mechaniku a další věci v PC vůbec nemám (mám je ve skříni, ale roky jsem nepotřeboval je vyndat a dát do PC). Takže u mě nelze mluvit o nějakém rozpočtu na sestavu nebo tak. V PC mám mraky peněz, ale dávám je do něj postupně a stejně postupně upgraduju podle potřeby – tu grafiku, jindy cpu a desku, výjimečně něco dalšího. Tyhle věci měním cca každé 3-4 roky, protože prostě už nestačí na nové tituly. Klávesnic a myší jsem vyzkoušel řadu a tahle mi prostě sedí jako žádná jiná. “pravoruké” a celkově rádoby anatomické myši mi vůbec nevyhovujou – jsou většinou moc vysoké a bolí mě z nich ruka. Závaží mám všechny vyndané (je jich tam možno dát až 6 – jsou tam na ně držáčky zespodu pod víčkem, a pokud se tam dají všechny, myš je opravdu těžká) a obecně nesnáším těžké myši a závaží vždycky vyndavám (i pevná). Rukou (myší) hejbu jen v rozpětí pár centimetrů (monitor mi kurzor přejede na dálku když myší posunu asi o 15mm), a naprosto mi to vyhovuje, jen pokud opravdu potřebuju přesnost na 1 pixel (přesné kreslení a podobně) snížím si DPI ze 4800 (u mě základní nastavení, ale myš umí až 8000) třeba na 3000. Podsvícení myši nepotřebuju a svítí mi na ní jen logo a to stejnou barvou jako klávesnice 🙂 Jinak je vše vyplé (opět je tam možnost nadstavení v celém rozsahu RGB a intenzita 0-100%, a to navíc extra pro kolečko, pro logo a pro zbytek. Kolečko mám lehce podsvícené (spíš jen proto že to tam už jednou je tak aby nebylo úplně bezbarvé) a logo svítí tak nějak aby vypadalo dobře (stejně se na něj samozřejmě nekoukám a kryje ho ruka, ale když myš leží volně a je úplná tma, poslouží to pro rychlé nalezení myši 😀 a navíc to i celkem dobře vypadá :)). Obešel bych se ale opět zcela bez toho (na myši člověk nepotřebuje nic “číst”, na rozdíl od klávesnice). Jinou myš která by mi seděla do ruky a měla tlačítka podle mých představ jsem nenašel, a že jsem hledal dlouho… Stála mě tuším 600,- Kč, a váhal jsem, ale jsem za ní opravdu rád a byly to asi nejlépe utracené peníze za periferie co jsem kdy zaplatil 🙂 Navíc jako bonus má dlouhý opletený kabel, což byla u mých předchozích myší největší bolest – “ulomil” se obvykle po cca roce (naposledy u A4Tech), a tenhle nenese po intenzivnějším využití než kdy dřív vůbec žádné stopy poškození, dokonce ani opotřebení, a to každej den za ten kabel tu myš věším přes druhej monitor, protože jí nemám kam dát 😀
Klávesnice a myš byly taková třešnička na dortu (spolu se dvěma SSD a novým headsetem) jinak v podstatě doladěné sestavy (chyběla a pořád ještě chybí solidní GK, ale to bylo i z důvodu, že moje GTX660 neměla dosud rozumného nástupce, který by stál za změnu, a taky než jsem koupil HD monitor, stačila pohodlně i na Armu (měl jsem kolem 70-120 fps při zaplém vyhlazování, na HD teď mám 45-55 při vyhlazování na medium až low, a u A2 zcela bez vyhlazování – jakmile ho zapnu jen na minimum, jsem na 25 fps v klidu). Na naprostou většinu her pořád stačí v pohodě, a měnit jí tak budu jen právě kvůli armě. Následník bude logicky GTX1060, ale v mém případě (především z cenových důvodů) “jen” 3GB verze. Měla by pohodlně stačit na další cca 3 roky a pak stejně budu pravděpodobně upgradovat, takže 6GB verze podle mě nemá zatím význam, 4k neplánuju a VR taky ne. Mimo GK neplánuju nic upgradovat nebo měnit minimálně další 2-3 roky (doufejme že všechno vydrží funkční). Se sestavou jak je (mimo GK v armě a 2-3 dalších hrách), včetně periferií, jsem maximálně spokojen 🙂 Samozřejmě nemusí sedět každému 🙂 Vím že bych mohl mít i lepší monitor, ale nemám PC jen na hry – koukám do něj 8-12 hodin denně a potřebuju monitor ze kterého mě nebolí oči 🙂 Proto mám low blue light sense eye monitor Benq s VA panelem. Rozdíl je opravdu zásadní – dřív mě po dvou hodinách pálily oči (při čtení na bílém podkladu skoro hned), teď mě oči ani hlava nebolí ani po 12 hodinách hraní (tuhle neděli :D) vůbec 🙂

• Odpověď byla upravena před 4 roky a 1 měsícem uživatelem Terablick.